Katčina Malá domů o mentalitě hráček v ženském tenise

Kateřina Siniaková
Kateřina Siniaková

Ženský tenis přináší více překvapivých výsledků a obratů než mužský. Někteří to přisuzují menším výkonnostním rozdílům mezi hráčkami. Častější je však názor, že za tím stojí ženská psychika. Jinými slovy,„špatně trefený míček“ nechává mužské hráče v pohodě, ale ženské hráčky může rozhodit natolik, že jim ovlivní celé utkání. Jak to vidíš ty – jak velkou roli hraje v ženském tenise psychika?

„Toto je velmi složitá otázka hned na úvod. Pochopitelně hraje psychika velkou roli ve všech sportech a mohla bych jen spekulovat, v jakém poměru rozhoduje o vítězství správná mentalita, dobrý trénink, talent či trocha štěstí, které je vždy nezbytné. Nemyslím si však, že by psychika byla v ženském tenise nějak důležitější než u mužů. Důvod pro, řekněme, možná někdy překvapivější výsledky v ženském tenise bych spíše hledala ve větší vyrovnanosti úrovní hráček mezi top tenistkami.“

V roce 2019 se hodně diskutovalo utkání britské tenisky Tary Mooreové, která dokázala otočit zápas s Francouzskou Jessikou Ponchetovou ze stavu 0:6, 0:5 a 30:40 a v utkání nakonec zvítězit. Nelze takovým situacím předcházet? Může hráčka, která takový obrat dopustí patřit mezi top tenistky na okruhu?

„Přiznám se, že jsme nezaznamenala, že se takový zápas odehrál. Souhlasím, že takový obrat se u top tenistek na okruhu nestává. Nemyslím, že je vhodné a kolegiální hodnotit výkon francouzské tenisky, která měla již vítězství na raketě, ale přesto prohrála. Nevím, co se stalo a nechci spekulovat, co její výkon takto ovlivnilo. Na druhé straně je třeba určitě vyzdvihnout vnitřní sílu Britky Mooreové – pokud se někdo do podobné situace dostane a podaří se mu zápas otočit, pak je něco neuvěřitelného. Obrovský úspěch.“

Po nestandardním a řekněme i neetickém přístupu Iana Hughese jsi přišla o tohoto britského trenéra a vrátila ses k trénování s tatínkem. Považuješ z pohledu mentálního nastavení za výhodu, že tě tatínek dobře zná a ví jak na tebe? Není naopak nevýhodou, že vždy asi budou věci v tvém životě, které mentální pohodu ovlivňují, ale které s tatínkem z pochopitelných důvodů řešit nechceš?

„Jsem přesvědčena, že většina našich rozhodnutí má své výhody i nevýhody. Je to můj životní přístup a takto vnímám i moje trénování. Na druhou stranu však musím říci, že můj vztah s tatínkem je naprosto skvělý. Máme k sobě blízko a umíme tento vztah otce s dcerou převést na plně profesionální vztah trenér hráčka a zase zpět. Dokáži si představit, že pro některé lidi může být řešení určitých životních otázek s rodiči problematické. U mně to však tak není. Mám s mamkou i taťkou skvělé a přátelské vztahy a vím, že se na rodiče mohu obrátit opravdu se vším. Navíc mám i to štěstí, že se mi problémy v osobní rovině, které by mohly negativně ovlivnit moji psychickou pohodu, zatím vyhýbají.“

V roce 2018 jsi ve čtyřhře vyhrála French Open i slavný Wimbledon. Jak ses mentálně připravovala na ta finále, tj. na zápasy, u kterých se lze jen velmi těžko spoléhat na předchozí zkušenosti? 

„Mentálně určitě pomůže, když už má člověk nějaké to grandslamové finále za sebou. Alespoň tak to bylo v mém případě. Na druhou stranu platí, že bez ohledu na důležitost zápasu se na vrcholové úrovni musíte vždy připravit nejlépe, jak umíte. Absolutní soustředěnost a pečlivost hrají klíčovou roli.“

Jaký je zážitek a pocit dosáhnout v rámci své kariéry vrcholu, a to již ve 22. letech? Jak se změní motivační příprava, když už máš ty nejslavnější trofeje doma?

„Pěkně se to poslouchá, ale doufám, že to není ještě vrchol. Chtěla bych se zlepšit i v singlu a dostat se do první desítky. Navíc má motivace vyhrávat turnaje jak v singlu, tak čtyřhře, je neustále obrovská. Pocit vítězství na Grand Slamu je tak neuvěřitelně krásný, že jsem přesvědčena o tom, že se ho žádný profesionální tenista nemůže nikdy nenabažit.“

Najnovšie príspevky

Malá domů Jakuba o cestě přes Slavii do Polska

Malá domů Jakuba o cestě přes Slavii do Polska

JAKUB JUGAS, obránce polského týmu Cracovia, který má za sebou zároveň zkušenosti ze sedmi českých týmů. Jak hodnotí svá angažmá v české lize a kvalitativní posun, který má za sebou polská nejvyšší soutěž v posledních letech? Jakub Jugas ZLÍN: Jsi odchovanec...

Malá domů Adél o koncích a nových začátcích

Malá domů Adél o koncích a nových začátcích

ADÉLA PIVOŇKOVÁ, brankářka pražské Sparty, ale především žena, která se nevzdává. Její příběh dnes nebude o porovnávání různých lig či tréninkových procesů. S Adél jsme si povídali o tom, jaké to je dostat se na sportovní dno a jak láska k fotbalu dokáže při...

Malá domů: Kamila Dubcová o Sassuolu Calcio

Malá domů: Kamila Dubcová o Sassuolu Calcio

Kamila Dubcová, záložnice české ženské fotbalové reprezentace a hráčka italského týmu U.S. Sassuolo Calcio Femminile. Jak hodnotí italskou nejvyšší soutěž, svůj tým a šance dalších českých hráček doplnit ji a Andreu Staškovou na Apeninském poloostrově? Kamila Dubcová...